Výchovná skupina

Poslední prázdninový den roku 2011 Diagnostický ústav pro mládež slavnostně otevřel ve Vratislavově ulici nově zrekonstruovaný byt pro dislokovanou výchovnou skupinu chlapců od 15 do 19 let. Kompletní rekonstrukce dříve nebytových prostor pro chráněné bydlení byla financována ze sbírky S Bertíkem za dětským úsměvem Nadačního fondu Albert.

V prostorách domu ve Vratislavově ulici sídlí skupina již od roku 1985 a postupně je rekonstruuje. Osm klientů se zde připravuje na samostatný život, který je čeká, až budou muset brány ústavu opustit. V horním bytě žijí s vychovateli a učí se o sebe starat – sami hospodaří s kapesným, za které musí nakoupit potraviny, vaří a uklízí. V nových prostorách chráněného bydlení v přízemí bydlí klienti bez přímého dohledu vychovatele. „Učíme je především odpovědnosti za život. Sami si vyhledávají informace na internetu, sami chodí do kroužků a na brigády, hospodaří s penězi,“ vysvětluje PaeDr. Jaroslav Dvořák, ředitel Diagnostického ústavu pro mládež. Několika chlapcům se podařilo zajistit brigádu i v prodejnách Albert. Z výplaty si hradí osobní věci, na které kapesné od státu nestačí.

Ředitel Dvořák si pomoci od společnosti Ahold velmi váží: „Všichni přispívají na nemocné děti nebo ty v dětských domovech. Mládež ze sociálně slabých vrstev chce podpořit málokdo, není to příliš atraktivní. Proto jsem za dlouhodobou spolupráci s Albertem nesmírně rád.“¨